Bydgoszcz 2010

 

CHÓR BEL CANTO ZNOWU NAJLEPSZY W POLSCE!

 

Chór Bel Canto już po raz czwarty wziął udział w XXX Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. Konkurs odbywał się w dniach
8-10.10.2010. Organizatorami konkursu są : Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Miasta Bydgoszczy, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, Polski Związek Chórów i Orkiestr

Wyjechaliśmy z Jordanowa w piątek o godzinie 8 rano, bardzo podekscytowani czekającymi nas wyzwaniami. Podróż trwała 10 godzin. Wieczorem o godzinie 20.00 w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy mieliśmy zaszczyt inaugurować konkurs, dając krótki koncert przed niezwykle wymagającym gronem. Słuchaczami naszymi byli bowiem przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, jurorzy, dyrygenci wszystkich chórów uczestniczących w konkursie, władze miasta Bydgoszczy. Koncert został nagrodzony gromkimi brawami, co dowodziło, że podobał się publiczności, a także jurorom, którzy w rozmowach z dyrygentką nie szczędzili pochwał. Po inauguracji odbyło się losowanie kolejności występów chórów w poszczególnych kategoriach.

Sobota 9 października była najtrudniejszym dniem dla chórzystów, ponieważ był to dzień przesłuchań konkursowych, które odbywały się Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Od rana ćwiczyliśmy w internacie, w którym byliśmy zakwaterowani. O godzinie 15.00 wystąpiliśmy jako pierwsi po przerwie obiadowej.

Po naszej prezentacji wysłuchaliśmy pozostałych chórów będących w naszej kategorii. Potem poszliśmy śpiewać na rynek starego miasta.

O godzinie 19.00 w Pałacu Młodzieży odbył się wykład o motywacji uczniów do udziału w chórze, a o godzinie 20.30 dyrygentka Ksenia Miśkiewicz uczestniczyła w spotkaniu z jurorami, podczas którego miała możliwość indywidualnych rozmów z jurorami.

W niedzielę z niepokojem oczekiwaliśmy na koncert galowy, który w tym roku miał miejsce we wspaniałym, nowoczesnym budynku Opery Novej w Bydgoszczy. Podczas koncertu wykonaliśmy utwory, które przygotowaliśmy do wspólnego wykonania, a były to Hymn III tysiąclecia - muz. i sł. Mirosław Gałęski, Gaude Mater oraz Hymn Ogólnopolskiego Konkursu Chórów -  muz. i opr.  Grażyna Wolter i Piotr Jańczak, sł. Tomasz Kopiszka. To niesamowite przeżycie – utwory te wykonywał ogromny 600 – osobowy chór – cała opera – widownia, artyści na scenie, goście, jurorzy.

Po koncercie nastąpiło długo oczekiwane ogłoszenie wyników.

JURY w składzie:
1. Krystyna Stańczak-Pałyga – przewodniczący, Ministerstwo Edukacji Narodowej
2. prof. Dariusz Dyczewski - Akademia Sztuki w Szczecinie
3. prof. Andrzej Hundziak  - Akademia Muzyczna w Łodzi          
4. prof. Janusz Stanecki - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy
5. ks. prof. Kazimierz Szymonik - Akademia Muzyczna w Warszawie
6. Marian Wiśniewski -  sekretarz  - PZCHiO oddział Bydgoszcz

przyznało chórowi Bel Canto następujące nagrody:

-          ZŁOTY KAMERTON,

-          PUCHAR MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ - za zdobycie najwyższej punktacji w swojej kategorii - 92 pkt.,

-          PUCHAR MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w tej kategorii („KRZAK DZIKIEJ RÓŻY” Andrzeja Szalińskiego),

-          Puchar Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie.

Po usłyszeniu werdyktu, który był dla nas ogromnym zaskoczeniem, okrzyków radości nie było końca. WYGRALIŚMY! w naszej kategorii. To wspaniałe uczucie! Sukces ten kosztował nas wiele pracy - do konkursu  przygotowywaliśmy się dwa lata!

ALE BYŁO WARTO!

Konkurs ten jest niesamowity, atmosfera stwarzana przez organizatorów, jurorów sprawia, że ma się wrażenie, że to nie konkurs, a wielkie święto chórzystów i dyrygentów.

Zostaliśmy również zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.

Już myślimy o następnym, choć w przyszłym roku nie możemy jechać – wymóg regulaminowy.

Pragnę BARDZO GORĄCO PODZIĘKOWAĆ osobom, bez których pomocy nasz udział w konkursie nie byłby możliwy. Serdecznie dziękuję P. Rafałowi Rapaczowi – dyrektorowi Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie, którego codzienna pomoc, również finansowa jest nieoceniona. Bez jego wsparcia chór nie mógłby w ogóle istnieć. Dziękuję również Zarządowi Powiatu Suskiego, Burmistrzowi P. Zbigniewowi Koleckiemu za wsparcie i pomoc w organizacji przedsięwzięć, w których chór uczestniczy, oraz za pomoc finansową – dotacja do kosztów przejazdu chóru. Dziękuję Radzie Nadzorczej Prezesowi Banku Spółdzielczego w Jordanowie,  P. Romanowi Stecowi za wsparcie finansowe.  Dziękuję Radnym z Rady Miasta Jordanowa, którzy dostrzegają, że udział w chórze to dla młodzieży dobry sposób na  spędzanie czasu wolnego. Dziękuję wszystkim życzliwym, przyjaciołom chóru za dobre słowa i udział w naszych koncertach.

                                                                      

                                                                            Z pozdrowieniami

                                                                            Ksenia Miśkiewicz

 

 
 
 
 
 

 


 

Zespół Szkół

im.

Hugona Kołłątaja

w Jordanowie

ul. Kolejowa 9,

34-240 Jordanów

tel. 18 26 75 514

fax 18 26 74 957

e-mail: zskjordanow@iap.pl

strona powitalna

Projekt i aktualizacja Marcin Sutor 2010