w Jordanowie
rok zał. 1926

im. Hugona Kołłątaja

Zespół Szkół30 września 2006 r. Uroczysty Zjazd Absolwentów z okazji osiemdziesięciolecia

Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie

„To było piękne…”

Przygotowania do Zjazdu rozpoczęły się już rok temu, kiedy powstał plan uroczystości. Do pracy włączyli się wszyscy: nauczyciele, uczniowie, rodzice i wielu absolwentów. W kwietniu 2006 r. wysłano 4000 zaproszeń, na które odpowiedziało prawie 700 osób. Wrzesień był dla całej społeczności szkolnej okresem gorących przygotowań, przebiegających zgodnie z planem.

Pierwsi uczestnicy Zjazdu pojawili się w murach swojej dawnej szkoły w sobotę 30 września już o ósmej rano. Wtedy też obok uśmiechów, powitalnych okrzyków widać było łzy wzruszenia.

O godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. prof. Jan Kracik, absolwent naszej szkoły w asyście kilkudziesięciu księży, również wychowanków naszego liceum. Niezwykłą atmosferę mszy tworzyły recytowane przez uczniów teksty poetyckie Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego oraz śpiew chóru Bel Canto. Modlitwa wiernych była czytana przez Absolwentów, a jedno z wezwań przywoływało nazwiska zmarłych założycieli, dyrektorów i profesorów szkoły. Była to bardzo wzruszająca chwila.

Po Mszy Świętej uczestnicy Zjazdu, przy skocznych dźwiękach szkolnej orkiestry dętej, przeszli przed budynek szkoły, gdzie trwała rejestracja przybyłych gości i absolwentów. Każdy z nich otrzymał książkę będącą monografią szkoły pt. „Pro Memoria. Z kart historii Liceum Ogólnokształcącego w Jordanowie” autorstwa nauczyciela i absolwenta LO pana Marcina Sutora, identyfikator oraz pamiątkową tarczę w kształcie budynku szkoły. Nie sposób oddać wspaniałego klimatu spotkań ludzi, którzy nie widzieli się nieraz od kilkudziesięciu lat.

W samo południe na hali sportowej rozpoczęła się część oficjalna Zjazdu. Wchodzący goście byli pod wielkim wrażeniem wspaniałego wystroju sali, który był dziełem absolwentów państwa Ewy i Adama Tyrpów. Dyrektor szkoły Rafał Rapacz powitał zaproszonych Gości i przybyłych Absolwentów. Bardzo radosne było przywitanie i rozpoznawanie przybyłych na Zjazd dawnych nauczycieli naszej szkoły, których absolwenci uczcili brawami, a nawet odśpiewaniem „Sto lat”. Prawdziwą atrakcją tej części Zjazdu była prezentacja multimedialna, na którą złożyły się archiwalne zdjęcia z ciepłym, wzruszającym i trochę żartobliwym komentarzem. Sala reagowała spontanicznie, niektóre zdjęcia nagradzane były brawami, pojawiały się okrzyki radości, gdy Absolwenci rozpoznawali na ekranie siebie, znajomych, swoich rodziców, a nawet swoje dzieci.

Podczas uroczystości Dyrektor Rafał Rapacz został nagrodzony przez Burmistrza Miasta odznaką regionalną „Zasłużony dla Ziemi Jordanowskiej”.

Miłym akcentem spotkania był dar (projektor multimedialny), który dla szkoły przekazał jej wychowanek i nauczyciel a obecnie Marszałek Sejmiku Wojewódzkiego pan Andrzej Sasuła. Po odśpiewaniu Pieśni Szkoły, co było ostatnim akordem części oficjalnej, wszyscy udali się na wspólny obiad.

Popołudnie Absolwenci spędzali w salach lekcyjnych, które w tym dniu wcale nie kojarzyły się z nauką. W każdej klasie pięknie przystrojonej witali Gości obecni uczniowie, częstowali kawą, herbatą i domowymi wypiekami przygotowanymi przez ich rodziców. W bardzo miłej atmosferze można było wspominać, opowiadać o sobie, oglądać fotografie i dzielić się wrażeniami.

Dla Gości przygotowane zostały w szkole dwie wystawy: pierwsza dotyczyła historii szkoły, druga zaś przedstawiała dorobek artystyczny prof. Henryka Kudzi.

Absolwenci mogli również wysłuchać koncertu chóru Bel Canto oraz obejrzeć spektakl pt. „Śluby panieńskie” wg Aleksandra Fredry, przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne. Oba występy zachwyciły publiczność i zostały nagrodzone brawami na stojąco.

O godz. 19.00 Absolwenci spotkali się na wielkim, wspaniałym balu, który trwał do białego rana. Tak jak Studniówki bal rozpoczął się tradycyjnie polonezem. Absolwenci z roku 2001 przypomnieli swój studniówkowy program artystyczny a o północy wszyscy wznieśli uroczysty toast za wspaniałe spotkanie po latach.

W rozmowach z dyrektorem i nauczycielami szkoły Absolwenci wyrażali swój podziw dla organizatorów i serdecznie dziękowali za umożliwienie im „powrotu do młodzieńczych marzeń”.

Obserwując roześmiane i wzruszone twarze Gości, którzy dotarli na Zjazd z różnych zakątków Polski i świata wszyscy, którzy ciężko pracowali nad przygotowaniem tego jubileuszu powtarzali sobie: warto było…

Uczące absolwentki:

Bożena Zając

Magdalena Rapacz

Magdalena Stankiewicz


Galeria zdjęć zobacz >>>

Prezentacja multimedialna zobacz >>>

Wydawnictwo szkolne: 

Marcin Sutor, "Pro Memoria. Z kart historii Liceum Ogólnokształcącego w Jordanowie" 
Wspomnienia ze zjazdu:

- Być dyrektorem takiej szkoły to zaszczyt... >>>

- Wystawa twórczości prof. Henryka Kudzi >>>

- "Pro Memoria" wystawa poświęcona historii >>>