w Jordanowie
rok zał. 1926

im. Hugona Kołłątaja

Zespół Szkół

Uczniowie Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie, którzy w październiku 2014 r. gościli młodzież z Markgräfler Gymnazjum w Müllheim udali się 14 kwietnia 2015 r. z rewizytą do tego uroczego miasta, położonego w kraju związkowym Badenii-Wirtembergii / Niemcy.

EasyJetem z Krakowa do Bazylei a następnie do Müllheim. Tam zostali serdecznie przyjęci przez niemieckich przyjaciół. Program obejmował osiem dni, wypełnionych przeróżnymi atrakcjami turystycznymi: pobytem nad wodospadem Rheinfall w kantonie Schaffhausen w Szwajcarii, zwiedzaniem Konstancji, miasta uniwersyteckiego nad Jeziorem Bodeńskim ze Statuą Imperii oraz platanami oraz wyspy kwiatów, Mainau wraz z największym w Niemczech pawilonem motyli, które można podziwiać w oszklonych pawilonach, uzdrowiskowej miejscowości Badenweiler z Muzeum Term Rzymskich oraz ruinami średniowiecznego zamku Baden, Hartmannswillerkopf, wzgórza we wschodniej Francji, w Wogezach (Alzacja), rejon walk w czasie pierwszej wojny światowej, podczas których poległo około 25 tys. żołnierzy, miasta nadreńskiego, Colmar z Museum Unterlinden, gdzie znajdują się znane malowidła Martina Schongauera i "Ołtarz z Isenheim" Matthiasa Grünewalda oraz Museum Frédéric Auguste Bartholdi, francuskiego rzeźbiarza, autora Statuy Wolności, Fryburga, który został poprzedzony wędrówką doliną Hexental. Historię miasta przybliżyła nam Catharina Stadellmenin, czarownica z Fryburga oraz Berthold Schwarz, wynalazca prochu strzelniczego.

Niesamowitych wrażeń dostarczył Europapark w Rust, największy i najpiękniejszy park rozrywki w Niemczech z najwyższą w Europie kolejka górską SilverStar.

Nie zabrakło w programie Dnia szkolnego z zajęciami edukacyjnymi, rozgrywkami sportowymi oraz wspólnym grillowaniem na podwórku szkolnym.

Bogaty program realizowany wspólnie w Niemczech, Francji oraz Szwajcarii zakończono wspólnym grillowaniem.

Młodzież spędzając wspólnie czas, intensywnie szkoliła język niemiecki oraz angielski. Poznawała kulturę Niemiec, nawiązała przyjaźnie.

Program wymiany jest współfinansowany przez PNWM.

Kolejne spotkanie przewidziane jest na październik 2015.


Zapraszamy!!!

Koordynator wymiany Marzena Lańczyk