w Jordanowie
rok zał. 1926

im. Hugona Kołłątaja

Zespół Szkół

Licealiści Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie gościli w październiku przez osiem dni grupę młodzieży z Niemiec z Markgräfler Gymnasium z miejscowości Müllheim (kraj związkowy: Badenia Wirtembergia/ Baden - Württemberg).

We wtorek uczniowie gimnazjum w Müllheim wraz z opiekunami Axelem Heinrich oraz Bertholdem Geißler zostali odebrani z lotniska Kraków - Balice a następnie serdecznie przywitani przez uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców.

W środę udaliśmy się do Krakowa. Głównym punktem programu było zwiedzanie Królewskiej Katedry oraz Reprezentacyjnych Królewskich Komnat na Wawelu, Kościoła Mariackiego, Sukiennic , Bramy Floriańskiej oraz Barbakanu.

Czwartek był dniem szkolnym. W bibliotece szkolnej odbył się workshopp - warsztaty w języku niemieckim, które rozpoczęły się od serdecznego powitania gości przez panią wicedyrektor Krystynę Kudzię. W rolę tłumacza wcielił się ucz. klasy trzeciej Bartosz Budziak. W warsztatach uczestniczyli również uczniowie klas trzecich, którzy przygotowują się do matury z języka niemieckiego. W czasie dwugodzinnego spotkania - uczniowie zarówno polscy jak i niemieccy – mieli możliwość wypowiedzenia się na tematy, dotyczące młodych ludzi oraz w tandemie pracowali nad znajomością języka polskiego i niemieckiego. Następnym punktem programu było uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych oraz zwiedzanie budynku szkoły oraz hali sportowej.

Po zajęciach w szkole - na zaproszenie proboszcza parafii ks. Pawła Gunii – udaliśmy się do kościoła parafialnego. Proboszcz parafii przedstawił nam w języku niemieckim historię Kościoła Przenajświętszej Trójcy oraz obrazu Matki Bożej Trudnego Zawierzenia.

Następnie zwiedziliśmy Basztę z Miejskim Ośrodkiem Kultury, w którym obejrzeliśmy wystawę starych fotografii oraz zostaliśmy wtajemniczeni w historię miasta przez p. Bogdana Nosidlaka.

Po wspólnym obiedzie w Rabce – Zdrój i spacerze po Parku Zdrojowym odbyło się ognisko powitalne w Leśniczówce „Krzywoń”. Młodzież przy dźwiękach gitary i skrzypiec rozpoczęła śpiewająco tygodniowy program.

Piątek spędziliśmy w Zakopanem, wędrując Doliną Kościeliską oraz Krupówkami. Następnie relaksowaliśmy się w Termie Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej.

Sobota, była dniem, w którym zwiedziliśmy Oświęcim i Brzezinkę, a następnie w małych grupkach w domach rodzinnych oglądaliśmy mecz Polska – Niemcy, kibicując, każdy swojej drużynie.

Niedziela była dniem rodzinnym. Upłynęła na wspólnych wycieczkach, wędrówkach oraz spotkaniach.

W poniedziałek zwiedziliśmy Kopalnię Soli „Wieliczkę” a następnie młodzież polska zorganizowała imprezę pożegnalną dla młodzieży niemieckiej.

We wtorek przyszedł czas na pożegnanie, które obu stroną przyszło z wielkim trudem.

Wszyscy nie mogą się doczekać kolejnego spotkania. Planowany wyjazd uczniów naszej szkoły do Müllheim: kwiecień 2015.

Współpraca międzynarodowa zajmuje ważne miejsce w działalności naszej szkoły. Została nawiązana przez Chór Bel Canto i sięga roku 2002. Przyczynia się do pogłębienia więzi europejskiej, integracji młodzieży i poznania realiów krajów uczestniczących w projekcie. To zderzenie kultur, języków, mentalności, obyczajów. To wyjątkowa sytuacja, z którą uczniowie niejednokrotnie spotykają się po raz pierwszy w życiu. A więc zarazem wartościowa okazja do uczenia się i zdobywania wiedzy nie tylko tej podręcznikowej.

Zorganizowanie podobnych spotkań jest bardzo kosztowne. Bez finansowego wsparcia programu przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), która współfinansuje ww. przedsięwzięcia, realizacja tego projektu nie doszedłby do skutku.

Kończąc to krótkie sprawozdanie chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim Rodzicom, którzy gościli u siebie młodzież z Niemiec, za ich wspaniałe przyjęcie, wspaniałą atmosferę stworzoną w domach, dzięki czemu młodzież niemiecka czuła się jak u siebie w domu.

Koordynator projektu w Zespole Szkół Marzena Lańczyk