Poskromienie złośnicy

 

| galeria 1 | galeria 2 | galeria 3 |

 

Jak uczniowie z „Kołłątaja” Szekspira poskromili

 

Długo zastanawiałyśmy się, jaką sztukę teatralną wybrać i wystawić z Kołem Teatralnym Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie. Chciałyśmy, aby było to coś ambitnego. Najpierw przymierzałyśmy się do poważnego dramatu, ale potem doszłyśmy do wniosku, że tyle jest wokół nas szarości i kłopotów, że lepiej będzie podarować widzom uśmiech. Wybór padł więc na komedię, za to samego mistrza – Szekspira.

Kłopot z prowadzeniem teatru w szkole średniej polega na tym, że po trzech latach każdy z naszych aktorów odchodzi i całą pracę trzeba zaczynać od nowa. Na szczęście talentów wśród naszej młodzieży nie brakuje, więc i tym razem udało się obsadzić wszystkie role, a było ich w tym spektaklu sporo. To właśnie tym młodym ludziom należą się ciepłe słowa i wszelkie pochwały, bo nie szczędzili czasu ani pracy i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli we wszystkich próbach, nieraz długich i wyczerpujących. W dzisiejszym świecie nie jest łatwo zaproponować młodzieży coś na tyle atrakcyjnego, aby stało się ich pasją i dumne jesteśmy z tego, że nam się to udaje.

W dzień premiery, 2 grudnia, patrząc na przygotowane 350 miejsc siedzących, zastanawiałyśmy się, ile z nich się zapełni. Wspaniała jordanowska publiczność nie zawiodła jednak – według naszych obliczeń spektakl obejrzało ok. 500 osób! Takiego sukcesu nie oczekiwaliśmy w najśmielszych wyobrażeniach. Stąd wniosek na przyszłość, aby spektakle tego typu wystawiać dwa razy, w dwie kolejne niedziele. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w ten grudniowy wieczór, tak pięknie reagowali na grę aktorów i nie szczędzili braw. Właśnie to nadaje głęboki sens naszej pracy.

Przygotowanie spektaklu to nie tylko reżyseria, ale też scenografia oraz wiele innych działań. Składamy więc podziękowania wszystkim tym, którzy nam pomagali. Szczególnie wdzięczne jesteśmy dyrektorowi Rafałowi Rapaczowi. To on patronuje naszym spektaklom włączając się we wszystkie działania – od wynajmu sali, przez przygotowanie oświetlenia, po montaż sceny i dekoracji. Bez wsparcia „Dyra” nie dalibyśmy rady. Dziękujemy również koledze Jackowi Lasie za wykonanie scenografii, a panom A. Dalekiemu, W. Antoszowi i S. Mirkowi za przygotowanie sceny.

Grudniowe spektakle naszego Koła Teatralnego stały się już tradycją, mamy więc nadzieję, że i w przyszłym roku uda nam się zaprosić państwa na przedstawienie. Jakie? To się dopiero okaże, ale chyba będzie to również komedia… a może coś zupełnie innego?

Wdzięczne za okazaną życzliwość –

Bożena Zając i Magdalena Stankiewicz

 

| galeria 1 | galeria 2 | galeria 3 |

 


 

Zespół Szkół

im.

Hugona Kołłątaja

w Jordanowie

ul. Kolejowa 9,

34-240 Jordanów

tel. 18 26 75 514

fax 18 26 74 957

e-mail: zskjordanow@iap.pl

strona powitalna

Projekt i aktualizacja Marcin Sutor 2010